Idea rodzi się w głowie

Jeśli miałem w młodości takie marzenia, to czemu teraz, po okresie, kiedy ta fascynacja dużymi górami trochę mi przeszła…, bo nie można w nieskończoność jeździć w góry wysokie, pomyślałem, że spróbuję zrealizować to młodzieńcze marzenie i dojdę do bieguna południowego.”

Rozmowa z Piotrem Pustelnikiem, ambasadorem Litozin Activ, alpinistą i himalaistą, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum.

 

Skąd pomysł na zdobycie bieguna południowego?
Odwołam się do zamierzchłej przeszłości…  byłem małym chłopcem, kiedy przeczytałem taką książkę, małżeństwa Centkiewiczów „Fridtjöf, co z ciebie wyrośnie?”, w której była opisana historia życia i polarnych wypraw Fridtjöfa Nansena – człowiek legenda. Człowieka, który przeszedł pierwszy Grenlandię w poprzek który później miał ambicję zdobyć ze swoim przyjacielem Biegun Północny. (…) ta postać Nansena tak utkwiła mi w głowie, mimo że z biegunem południowym nie miało nic wspólnego. (…) ale to jego zafascynowanie Arktyką i to, że może być szalenie inspirujące i fascynujące wzięło się właśnie z pierwszej książki.

Czyli zdobycie bieguna południowego to fascynacja, która zrodziła się w młodości?
Zgadza się, jeśli miałem w młodości takie marzenia, to czemu teraz, po okresie, kiedy ta fascynacja dużymi górami trochę mi przeszła…, bo nie można w nieskończoność jeździć w góry wysokie, to pomyślałem, że spróbuję zrealizować to młodzieńcze marzenie i dojdę do bieguna południowego.

Deklaruje Pan, że obierze Polską drogę do zdobycia bieguna, dlaczego?
Ponieważ nie ma Polskiej drogi. Polscy Polarnicy nie przeszli drogą oryginalną do bieguna, tylko taką, którą już ktoś kiedyś pokonał. (…) warto byłoby mieć, jeśli mamy już fantastyczne osiągnięcia w Arktyce i Antarktydzie i w dużych górach, wszędzie są Polskie drogi to niech będzie i droga Polska na biegunie południowym.

 

Czy uda się to zrobić?
Ja jestem przekonany, że tak, że to będzie także fascynująca przygoda, ponieważ musi prowadzić przez góry transantarktyczne, a góry transantarktyczne, i w ogóle góry to jest to ten obszar działalności, gdzie spędziłem sporo lat życia, więc nie będę czuł się tam obco.

Litozin Activ wspiera Piotra Pustelnika w przygotowaniach do wyprawy. Głównym celem jest trawers od wybrzeża Antarktydy do bieguna południowego. Planowany termin wyprawy to styczeń 2018.

Your goods are now in the shopping basket. To receive a discount you need to be logged in as a member
Log in i Become a Member