Zalety porannej gimnastyki

Poranna gimnastyka może zadziałać jak mocna herbata lub kawa, która dodatkowo naładuje nas pozytywną energią. W zależności od naszych możliwości, czasu i chęci, możemy uprawiać gimnastykę przez dwadzieścia minut, jak i przez dwie godziny. Oczywiste jest, że im dłuższy trening, tym lepsze da efekty, lecz nawet minimalny zestaw ćwiczeń może poprawić naszą sprawność, samopoczucie i wygląd.

Ćwiczenia rano może wykonywać każdy, bez względu na wiek. Doskonale rozciągają mięśnie i rozgrzewają stawy, przygotowując je do aktywności w ciągu dnia. Nie wymagają wielkiego wysiłku, dlatego nie są wstrząsem dla organizmu. Rano organizm nie lubi gwałtownych ruchów, dlatego takie ćwiczenia są idealne, aby pozwolić mu budzić się stopniowo.

Gimnastyka o poranku wpływa też pozytywnie na nastrój. W czasie ćwiczeń wyzwalają się endorfiny, zwane hormonami szczęścia. To właśnie im zawdzięczamy przypływ energii i uczucie radości. Szybko więc pozbywamy się senności. Poranne ćwiczenia dają także poczucie, że zrobiliśmy coś dla siebie.

Zalety porannych ćwiczeń:

  • świetnie przygotowują do aktywnego dnia,
  • pomagają utrzymać dużą siłę, zwinność, szybkość i zręczność,
  • wzmacniają nasze mięśnie, stawy i kości,
  • pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała,
  • poprawia przemianę materii,
  • dodają energii i pozytywnego nastroju na cały dzień.

Jednym z minusów porannej gimnastyki jest konieczność wczesnego wstawania, co może być demotywujące. Dodatkowo, trzeba poświęcić więcej czasu na rozgrzanie mięśni i rozciągnięcie stawów, by uchronić się przed kontuzjami.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z poranną gimnastyką powinny zacząć od bardzo spokojnych ćwiczeń, które pobudzą pracę układu krążenia i rozruszają stawy. Następnie kilka bardziej wymagających ćwiczeń, a na końcu powinno być rozciąganie. Natomiast osoby, które mają dobrą kondycję fizyczną, mogą wybrać trening typu kardio, czyli trening polegający na utrzymaniu umiarkowanej intensywności ćwiczeń przez dłuższy czas. Może być to np.: jogging, marsz, nordic walking, jazda na rowerze, rolkach oraz aerobik lub ćwiczenia na urządzeniach, tj. bieżnia, rower stacjonarny, orbitrek, steper.

Trenując, należy pamiętać, aby po zakończeniu aktywności spożyć posiłek regeneracyjny, który zawiera sporą ilość białka i węglowodanów. Mogą to być np. płatki pełnoziarniste z mlekiem, plasterkami bananów i płatkami migdałów.

Jeśli jeszcze nie wdrożyliście do swojego planu dnia porannych ćwiczeń zastanówcie się. Kilka minut sportu pozwoli Wam lepiej stanąć na nogi i zapewni energię na cały dzień – lepiej niż dodatkowa, 20-minutowa drzemka.

Z czasem, może stać się nawykiem, bez którego nie wyobrazicie sobie dnia.

Your goods are now in the shopping basket. To receive a discount you need to be logged in as a member
Log in i Become a Member