ROLA UMYSŁU W OSIĄGANIU CELU

Rola umysłu w osiąganiu celu. Odniesienie do psychologii sportu, ponieważ nie tylko predyspozycje sportowe pomagają w utrzymywaniu formy.

Psychologia sportu jest nauką, która posługując się teoriami i technikami pochodzącymi z psychologii przyczynia się do zwiększania prawdopodobieństwa osiągnięcia wysokich wyników u osób uprawiających sport czy wykonujących różnego rodzaju aktywności fizyczne. W celu poprawy funkcjonowania osób związanych ze sportem podczas codziennych ćwiczeń, stosuje się trening mentalny, który stanowi formę nauki umiejętności psychologicznych. Metody te także stosuje się od wielu lat przy szkoleniu armii amerykańskiej, astronautów NASA oraz cieszą się one coraz większą popularnością wśród osób ze środowiska biznesowego, aktorskiego i medycznego.

Nastawienie psychiczne oraz umiejętność wypracowania pewnych mechanizmów w umyśle są równie istotne co predyspozycje fizyczne osoby, której zależy na osiągnięciu celu sportowego. Na samym początku należy zacząć od wyznaczenia celu, co stanowi podstawową i najczęściej stosowaną technikę psychologiczną w sporcie. O skuteczności tego działania świadczy fakt, że wyznaczanie celów ma wpływ na osiąganie lepszych rezultatów, a trenerzy i zawodnicy, którzy sceptycznie odnoszą się do psychologii sportu, sami wielokrotnie korzystają z tej techniki.

Stosunkowo prosta czynność, jaką jest wyznaczenie celu pociąga za sobą szereg korzystnych następstw:

  • Cel jest bodźcem, który zwiększa motywację do działania – określając w wyobraźni punkt, do którego będziemy zmierzać, mobilizuje naszą energię do tego, aby wykonać postawione przed nami zadania.
  • Jasno postawiony cel wzmacnia także naszą koncentrację – skupiamy się na wybranych aspektach uprawianego przez nas sportu, nie obejmując uwagą wszystkich technicznych szczegółów danej dyscypliny.
  • Efektywniej wykorzystujemy czas spędzony na treningu – wiedząc jasno do czego dążymy wykonujemy ćwiczenia, które pozytywnie odbijają się na naszej formie i tym samym zbliżają nas do osiągnięcia wyznaczonego celu.
  • Rośnie nasza pewność siebie i poczucie kontroli – zbliżając się do celu i finalnie go osiągając przekonujemy się o własnej skuteczności oraz rośnie nasza samoocena. Obserwujemy także zależność między wyznaczonym zadaniem, a wykonaną pracą.
  • Łatwiej przezwyciężamy kryzysy w treningach – myślenie o zbliżaniu się do wyznaczonego celu odwraca uwagę od znużenia monotonnością treningów czy powtarzalnością wykonywanych ćwiczeń.

Amerykański pisarz Napoleon Hill mawiał, że „Co umysł ludzki potrafi wymyślić i w co uwierzy, tego potrafi także dokonać”. Sprecyzowanie i zwizualizowanie naszych celów sportowych stanowi zatem doskonały początek w rozpoczęciu planu treningowego. Poprzez włożoną pracę w ćwiczenia jesteśmy w stanie pokonać wiele ograniczeń, które często stanowią jedynie barierę psychiczną dzielącą nas od wyznaczonego celu.

A satysfakcja z osiągniętego zamierzenia? Perspektywa doznania tego uczucia z pewnością powinna zachęcić do działania niejednego entuzjastę sportu.

Din vara har lagts till i varukorgen. För att ta del av rabatten måste du vara inloggad som medlem.
LOGGA IN eller BLI MEDLEM