Co robić, by stawy były zawsze sprawne

Nasz układ kostny tworzy 206 pojedynczych kości połączonych różnymi rodzajami stawów. Jedne są małe, np. stawy palców u nóg, inne duże, jak staw barkowy czy kolanowy. Zakończenia kości tworzące staw są pokryte idealnie gładką chrząstką. Umożliwia ona przesuwanie się względem siebie kości z minimalnym tylko tarciem, co chroni staw przed uszkodzeniem.

Stawy niezależnie od wykonywanych czynności są w ciągłym ruchu.

Jak dbać o stawy

Aby stawy przez długie lata były sprawne i elastyczne, powinno się zmienić przede wszystkim tryb życia. Na początek wystarczą drobne zmiany.

  • POSTAW NA RUCH

Aktywność fizyczna jest najważniejszym elementem w dbaniu o stawy. Pozwala wzmocnić kości, mięśnie, utrzymać prawidłową ruchomość stawów i zapobiegać ich zesztywnieniu.

Na początek wystarczy wdrożyć codzienną gimnastykę, która wzmocni mięśnie – równie ważne, gdyż są wsparciem dla stawów.

  • RÓWNOMIENIE OBCIĄŻENIA

Podczas noszenia ciężkich przedmiotów, trzeba pamiętać, że ciężar powinien być rozłożony równomiernie. Natomiast, w trakcie podnoszenia rzeczy, należy zawsze tą czynność wykonywać z tzw. kucania.

  • UTRZYMYWANIE WAGI

Jest bardzo ważne, ponieważ każdy dodatkowy kilogram obciąża stawy, osłabia więzadła i przyczynia się do szybszego zużywania się chrząstki stawowej.

  • ODPOCZYNEK

Należy zapewnić sobie każdego dnia odpowiednia dawkę odpoczynku. Z uwagi na to, że stres sprzyja powstawaniu napięć i przeciążeń mięśni stabilizujących stawy.

  • ODPOWIEDNIA DIETA

Taka, w której podstawą są ryby, drób, warzywa, owoce i oliwa – regularne jej stosowanie poprawia ruchomość, zmniejsza ból i zapobiega sztywnieniu stawów.

  • SUPLEMENTACJA

Możemy wspierać nasze stawy, suplementami diety. Ważne by wybierać te, które w swoim składzie mają witaminę C – która jest niezbędna do produkcji kolagenu zapewniającego elastyczność ścięgien.

Stosujmy się do powyższych zaleceń możemy zmniejszyć ryzyko problemów ze stawami.

UWAGA! Należy pamiętać, że gdy zaczyna pojawiać się ból stawów może być to objaw różnych chorób. Nie wolno więc zwlekać z udaniem się do lekarza.

Your goods are now in the shopping basket. To receive a discount you need to be logged in as a member
Log in i Become a Member