Nordic walking, czyli trening, który nie obciąży Twoich stawów

Nordic walking, czyli tak zwany spacer nordycki, to technika marszu, która polega na połączeniu marszu tradycyjnego lub chodu sportowego z techniką jazdy na nartach biegowych (odpychanie się kijkami od podłoża).

Nordic walking, cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą prowadzić aktywny tryb życia. Ogromna zaletą tego sportu jest to, iż można go uprawiać w dowolnym terenie – na wszystkich nawierzchniach i przez cały rok. Do tej aktywności fizycznej wystarczą chęci, wygodne obuwie, sportowe ubranie oraz para kijków.

Bezpieczny sport, który mogą uprawiać osoby w różnym wieku

Zaletą tej formy ruchu jest brak przeciwwskazań do treningu. Kijki ułatwiają aktywność ruchową i poprawiają poczucie bezpieczeństwa. Każdy, bez względu na wiek i stopień sprawności, może uprawiać ten sport.

Wpływ treningu na nasze mięśnie i stawy

Kijki do nordic walkingu są zbudowane ze specjalnie skomponowanych elastycznych materiałów, które amortyzują wstrząsy spowodowane odbiciem od podłoża. Dodatkowo, oparcie na kijkach odciąża stawy – głównie stawy kolanowe, gdyż nacisk na stawy jest o ok. 10 kg mniejszy niż gdy idziemy bez nich.

Ten rodzaj aktywności pozwala na ćwiczenie całego ciała. Dzięki spacerom z kijkami poruszamy zarówno górne jego partie:

  • kark,
  • klatkę piersiową,
  • barki,
  • ramiona,
  • przedramiona,
  • mięśnie grzbietu,

jak i dolne:

  • biodra,
  • uda,
  • łydki.

Ćwiczenie z kijkami wzmacniają obszary słabszych mięśni, rozciągają te napięte i uspokajają całe ciało po treningu. Poprawia koordynację.

Możemy również poprawić wydolność organizmu i zyskać lepszą kondycję, dzięki nordic walkingu dostarczamy organizmowi o 20–58% więcej tlenu niż w czasie tradycyjnego szybkiego marszu.

Dobór sprzętu

Dobór odpowiednich kijków traktujemy indywidualnie. Mają tu znaczenie wzrost, długość rąk i nóg. Długość kijków zwykle mierzona jest od górnej powierzchni dłoni do podłoża. Zaleca się by pomiaru dokonać w obuwiu, w którym będziemy maszerować.

Ile powinien trwać trening

Trening Nordic Walking powinien trwać – od około 30 minut do 2 godzin jednorazowo.

Zalecane jest, aby ćwiczyć przez 10 minut przed treningiem, jak również zatrzymywać się w jego trakcie, aby porozciągać mięśnie, które nie są mocno używane podczas marszu. Nie można zapomnieć o rozciąganiu po treningu (około 10 minut).

Trening nordic walking jest idealny dla osób, które chcą prowadzić aktywny tryb życia, jak również dla osób, które troszczą się o swoje stawy i mięśnie.

Your goods are now in the shopping basket. To receive a discount you need to be logged in as a member
Log in i Become a Member