JAK DBAĆ O STAWY

Jak dbać o stawy?

Zdrowe stawy potrzebują ruchu. Musi to być jednak ruch prawidłowy – dostosowany do możliwości i potrzeb organizmu. Wydaje Ci się, że sport nie jest dla Ciebie? To błąd, który może zaszkodzić Twoim stawom.

Najlepszym sposobem na zdrowe stawy jest umiarkowana aktywność fizyczna. Powinien to być jednak odpowiedni rodzaj ruchu, dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu. Zatem jak dbać o stawy, jaki rodzaj aktywności jest dla nich wskazany, żeby zachować ich sprawność do późnej starości? Ekspert naszej marki mgr Marcin Radwański wyjaśni, dlaczego ruch jest tak ważny dla zdrowia stawów. Chrząstka stawowa pokrywająca zakończenia kości i tworząca staw wymaga stałej symulacji ruchowej. To dzięki niej błona maziowa, która pokrywa torebkę stawową, wydziela płyn stawowy, ułatwiający stawom poślizg. Jego zadaniem jest również odżywianie chrząstki. Zatem całkowita rezygnacja z aktywności fizycznej nie wpływa korzystnie na zdrowie stawów, wręcz przeciwnie, zdecydowanie im szkodzi. „Nie wystarczy po prostu ćwiczyć, trzeba jeszcze posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat.

Chrząstka stawowa nie posiada ani unerwienia, ani ukrwienia” – mówi nasz ekspert i radzi jak dbać o stawy. „Osoba prowadząca siedzący tryb życia doprowadzi do jej „zagłodzenia”, przez co chrząstka będzie robiła się cieńsza, natomiast osoba ćwicząca zbyt intensywnie może doprowadzić do jej uszkodzeń. Należy tutaj dodać, że w każdym przypadku jest to sprawa indywidualnych predyspozycji oraz umiejętnej adaptacji organizmu do ćwiczeń, jednak w znacznej większości przypadków najistotniejszą rolę odgrywa umiejętne zrównoważenie aktywności fizycznej” – uważa fizjoterapeuta. Wobec tego jak dbać o stawy? To proste! Należy zapewnić im optymalną ilość ruchu, dostosowaną do indywidualnych możliwości, a dzięki temu pozostaną zdrowe i sprawne.

 

1. Wybierz aktywność odpowiednią dla siebie

Forma ruchu, którą podejmiesz musi być dostosowana do możliwości Twojego organizmu. Sport to przecież nie tylko siłownia czy bieganie. Najzdrowsze dla stawów są sporty, które ich nie obciążają, jak na przykład pływanie. Basen jest doskonałą propozycją dla osób starszych, z nadwagą lub problemami ze stawami.

basen

Jeżeli lubisz spacery, możesz wybrać kijki do Nordic Walking. Odciążą stawy, a jednocześnie aktywują górną część ciała, która podczas zwykłego spaceru pozostaje pasywna.

Nie podążaj ślepo za panującą modą czy upodobaniami znajomych, ponieważ wykonując nieprawidłowe ćwiczenia możesz sobie tylko zaszkodzić. Jeśli masz wątpliwości jaka aktywność jest dla nas bezpieczna, skonsultuj się z lekarzem oraz trenerem personalnym. Specjaliści udzielą Ci niezbędnych informacji oraz cennych porad i wskazówek, dzięki czemu będziesz miał pewność, że ruszasz się na zdrowie.

2. Przygotuj ciało do ruchu

Jeśli zaniedbałeś aktywność fizyczną, powinieneś mądrze zaplanować wysiłek. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Organizm potrzebuje czasu, by przestawić się na tryb regularnej aktywności. Lepsze będzie wprowadzanie aktywności stopniowo, to uchroni nie tylko przed kontuzją, ale też zniechęceniem do aktywności.

3. Pierwsze kroki mogą być małe

Czy musisz mieć specjalistyczny sprzęt albo odzież, by zacząć ćwiczyć? Oczywiście, że nie. Zacznij od małych kroków i aktywności, które możesz podjąć bez dodatkowych kosztów. Wypróbuj ćwiczenia, które znajdziesz tutaj, to bardzo dobry pomysł nie tylko na początek przygody ze sportem. Warto chociaż raz w tygodniu wracać do przygotowanego przez nas zestawu, by wzmocnić i rozciągnąć mięśnie.

4. Wspomóż regenerację stawów

Kolejnym bardzo ważnym krokiem, który przybliża do zdrowej aktywności, jest zadbanie o stawy. Niestety, wielu z nas nie docenia ich znaczenia i nie dba o nie w prawidłowy sposób. Dopiero pojawiający się ból skłania do refleksji nad ich rolą w naszym codziennym funkcjonowaniu. Niezwykle ważne jest więc, by wspierać stawy, stosując odpowiednie suplementy diety. Warto wybrać produkt o unikalnym składzie, taki jak LITOZIN® Kolagen, który jako jedyny na rynku zawiera kolagen typu II, który jest głównym typem kolagenu, występującym w chrząstce stawowej oraz Rosenoid® – naturalny kompleks składników bioaktywnych, wyizolowanych z dzikiej róży i witaminy C, które regenerują, chronią i wspomagają elastyczność stawów. Pamiętaj o zadbaniu o stawy, by móc swobodnie i bez ograniczeń korzystać z uroków aktywnego trybu życia.

5. Wybierz to, co lubisz

rower

Najtrudniej jest zmusić się do tego, co nie sprawia przyjemności. Ćwiczenia nie muszą być przykrym obowiązkiem, warto więc uzbroić się w pozytywne nastawienie. Częstym błędem jest wybieranie jednej aktywności, która w krótkim czasie staje się nużąca.

Rozwiązaniem może być podzielenie dni treningowych na kilka typów aktywności – basen w poniedziałek, w środę spacer, a weekend na rowerze? To będzie miłe urozmaicenie!

6. Nie przeciążaj stawów

Ćwicz uważnie i obserwuj reakcje swojego ciała. Jeżeli jakieś ćwiczenie jest dla Ciebie bolesne lub trudne do wykonania, skonsultuj się z fizjoterapeutą lub wybierz inną aktywność. Pamiętaj, że ćwiczysz dla dobra swoich stawów, które każdego dnia narażone są na przeciążenia. Ćwicz uważnie i dokładnie, by zwiększyć ich wytrzymałość i mobilność.

7. Wypracuj dobre nawyki

By powstał nawyk – potrzeba czasu. Nic przecież nie stanie się z dnia na dzień. Często bywa tak, że zapał, który towarzyszy nam na początku, szybko przemija. Zbyt intensywne ćwiczenia podejmowane na początku mogą zniechęcić. Ból, który pojawia się w przypadku nadwyrężenia mięśni i stawów może sprawić, że całkowicie porzucisz aktywność myśląc, że to szkodzi. Bezpieczniej jest ćwiczyć rzadziej i mniej intensywnie – zwłaszcza na początku. Z czasem ruch stanie się częścią udanego dnia.

8. Trenuj mądrze

Jeśli spośród szeregu dostępnych form ruchu, wybierzesz już tę bezpieczną dla organizmu, nie pozostaje nic innego, jak tylko przystąpić do działania. Oto kilka zasad. Po pierwsze, nie zapominaj o rozgrzewce. Przygotuje ona organizm do wysiłku, zwiększy elastyczność mięśni oraz umożliwi ich szybszą regenerację. Ponadto dobra rozgrzewka może zmniejszyć także samo ryzyko pojawienia się kontuzji. Po drugie, trening rozpocznij od krótkich i niezbyt obciążających ćwiczeń, zwiększając ich intensywność stopniowo. Pamiętaj także, by dopasować ich częstotliwość do indywidualnych predyspozycji. Jeśli podczas wysiłku poczujesz ból, natychmiast przerwij, a jeśli sytuacja będzie się powtarzać – skonsultuj się z lekarzem.

Po zakończeniu ćwiczeń, rozciągnij się. Dzięki temu rozluźnisz mięśnie, zwiększysz ruchomość stawów oraz wyciszysz organizm. Sport to zdrowie, ale tylko wtedy, gdy uprawiasz go świadomie i mądrze.

9. Odpowiednio się odżywiaj

jedzenie

Podobnie jak ruch, ogromne znaczenie dla zdrowia ma odpowiedni sposób odżywiania. Chcąc zachować organizm w dobrej formie, powinniśmy zadbać o zbilansowaną i wartościową dietę. Nie może w niej zabraknąć wszystkich składników odżywczych: białka, zdrowych tłuszczy i węglowodanów. Pamiętaj także o tym, by posiłki jeść regularnie, w niewielkich porcjach i odpowiednio nawadniać organizm – pij minimum 2 litry wody dziennie.

10. Ciesz się ruchem

Gdy zadbasz już o odpowiednie wzmocnienie organizmu, dietę oraz regenerację stawów, możesz spokojnie i bez obaw oddać się ulubionej aktywności!

Your goods are now in the shopping basket. To receive a discount you need to be logged in as a member
Log in i Become a Member